Advertisement
Home FOOD

Dietician-approved tips to eat healthy on a budget

Stop your grocery shop from hurting your pocket!

Have you walked the aisle of your local supermarket recently to find everything is more expensive than usual? You aren’t imagining it.

Advertisement

As the cost-of-living soars, research by Finder notes Aussie households are expected to spend an extra $18 billion on groceries in 2023.

WATCH: Healthy-living swaps. Article continues after video.

Many people may think that cheap, and refined convenience foods may be the only affordable way to eat now, but according to Accredited Practising Dietitian, Alicia Brown from Master Menopause Australia, eating healthy is still achievable. 
Advertisement
Here, Brown shares her top tips for keeping your fridge, pantry and bank balance healthy: 

Planning pays off

Nipping down to Coles or Woolies to grab a few things every night can be tempting, but it can cost you more in the long run. The solution? Plan your meals.
“This will help you to create a shopping list of the foods you actually need, reducing impulse buying and helping to stretch ingredients further by using them across different meals,” Brown says.
Advertisement
Look to cookbooks and websites (or even New Idea’s food pages) to determine your weekly food shop, then only go to the supermarket once during the week.

Buy in bulk

“Paying a little more initially for some long life or freezable items can really help stretch your money further,” Brown says.
healthy-eats -kitchen
Eating healthy is still achievable. (Credit: Getty)
Advertisement
For example, one place you can really see savings is when buying nuts – a dietician approved food. At Woolworths, a 150g bag of almonds will set you back $21/kg and six 30g pre-portioned packs cost $16.67/kg whereas a 750g bag is $13.33/kg. 
“That is between $3 to $7 total savings, just by buying in bulk,” Brown notes. 
Advertisement
A simple way to compare is by looking at the price label, where the retailer notes price per kg or per 100g depending on the product. 
WATCH: Gluten-free chocolate and pecan energy bars.
Loading the player...
Advertisement

Frozen and canned have the upper hand

Though we’re told fresh is best, Brown says frozen produce is picked when it’s of the highest nutritional value.
“This means they are just as good or sometimes even better than the fresh fruit and veg alternatives, especially when they are a fraction of the price,” she explains.
Advertisement
“Canned vegetables and legumes may not always have the same taste or texture, but they can be super budget friendly and really help to bulk out a meal, taking your Spaghetti Bolognese much further.”
If you are opting for canned goods, check the label that there isn’t any extra added salt or sugar.

Ditch brand names

It might come as a surprise to some, but Brown says home brand items are as good quality as their counterparts, without the fancy packaging and the hefty price tag.
Take oats for example, where she says you can save close to $5 just by removing a name:
– Uncle Toby’s rolled oats: $6.50/kg
– Woolworths rolled oats: $1.87/kg
Advertisement
cooking-in-pan
Shop around for the best deals. (Credit: Getty)

Shop around

Though some people show allegiance to certain supermarkets (we all have that friend who is a bona fide “Woolies girl”), Brown says brand loyalty doesn’t always pay off. 
“It truly does pay to do your research and shop around, start by looking at online weekly catalogues [for all supermarkets] and compare your shopping list items,” she notes. 
Advertisement
“You also pay a price for convenience, so fresh fruit and vegetables may be costing you more at your major supermarkets.”
Brown advises to go to green groceries or local farmers markets to get direct discounts straight from the farm.
Advertisement

Related stories


Want the latest food content?

Sign up to our Food Newsletter for recipes tips, advice and offers.

Disclaimer: By joining, you agree to our Privacy Policy & Terms of Use

Advertisement
Advertisement